V úvodní části seriálu o označování zboží jsme se věnovali vytvoření etiket pro logistiku a vkládání dat do tiskových polí. Dnes si vysvětlíme něco o tiskových technologiích a možnostech dotisku přímo v provozu zákazníka.

Tisk můžeme realizovat na celou plochu etikety, nebo tiskneme jenom datum výroby a spotřeby, sériové číslo, čárový kód apod. V tomto případě vždy záleží na zákazníkovi, jaký rozsah tisku potřebuje.

VHODNÉ TISKOVÉ TECHNOLOGIE

Kontinuální Ink Jet

Kontinuální Ink Jet se nejčastěji využívá pro dotisk data, sériového čísla a šarže, popřípadě jednoduchého textu. Vzhledem k malému rozlišení tisku není moc vhodný pro tisk čárových kódů, 2D kódů apod. Jde o bezkontaktní tisk, kdy se inkoust nanáší tryskou v bodech. Nejčastěji se s touto technologií setkáme v průmyslových provozech, ve kterých se označují plastové a skleněné obaly (minerální vody, nápoje, potravinářské výrobky).

Termální ink jet

Termální ink jet je vlastně taková „mini“ inkoustová tiskárna, která tiskne v principu stejně jako domácí stolní tiskárna, a dokonce používá i stejnou cartrige. Opět ji použijeme pro dotisk data, sériového čísla, šarže, popříp. jednoduchého textu. Tiskne ale už ve vyšším rozlišení, a tak ji lze použít i k tisku lineárního a 2 D kódu. I v tomto případě jde o bezkontaktní tisk, inkoust se nanáší tiskovou hlavou, která je součástí cartrige. Výhodou je malý rozměr tiskárny, a tedy možnost použití i v mobilní verzi.

Thermo „direct“ (TD), thermo „transfer“tisk (TT): 

K přímému termálnímu tisku (TD) slouží termální tiskárna. V tomto případě tisková data přenášíme pomocí tiskové hlavy na materiál, který obsahuje tepelně citlivou vrstvu. Ohřevem tiskových bodů mění termo citlivý pigment materiálu barvu nejčastěji na černou nebo červenou.

K termálnímu tisku transfer (TT) slouží termální tiskárna, kde tisková data na jakýkoliv materiál přenášíme pomocí tiskové hlavy a TTR pásky. Ohřevem tiskových bodů se z PET folie odděluje pigment na povrch daného materiálu. Nejde už jen o barvu černou, ale v podstatě o jakoukoliv barvu, kterou potřebujeme. Touto metodou tisku lze s úspěchem provádět i tisk stříbrnou nebo zlatou barvou a zcela tak nahradit horkou ražbu.

Laserové tiskárny

Laser tiskárny využívají technologii Laser CO2 s nízkým výkonem. Výhodou této technologie je možnost „tisku“, nebo značení v podstatě na jakýkoliv materiál bez kontaktu s ním. Podstatné je, že etiketa, na kterou tisk realizujeme, musí být při procesu tisku v kontinuálním pohybu.

Tiskárny pro plnobarevný tisk inkoustové a laserové

Tyto tiskárny jsou v principu stejné jako tiskárny, které znáte z kanceláře nebo domova. Jen tisk neprobíhá na jednotlivé listy, ale na etikety v roli.

Barevné tiskárny pro tisk z role do role inkoustové:                

V tomto případě je tisk realizován přenosem inkoustu z cartrige pomocí tiskové hlavy. Podle kvality potiskovaného materiálu může být kvalita tisku podobná fotografii. Tyto tiskárny jsou pomocí SW přizpůsobeny formátům etiket na roli a mohou tisknout grafiku bez bílých okrajů. Jsou určeny hlavně pro menší tiskové úlohy (tisk etiket v menším množství), ale výhodou je tisk kompletní grafiky a aktuálních dat, přičemž každá jednotlivá etiketa může být jiná. 

Barevné tiskárny pro tisk z role do role laserové:               

Tyto tiskárny jsou v principu stejné jako inkoustové, jen náplní cartrige není inkoust, ale prášek.  Pomocí laser paprsku se motiv „zapéká“ na povrch etikety. Dostupné jsou i v průmyslovém provedení se zařízením pro dokončování etiket. Tento tisk je odolnější než inkoustový.

Obecně platí, že materiál, na který tisk realizujeme, musí být povrchově ošetřen pro správné kotvení barev. Všechny tiskové technologie lze také spojit s aplikátory etiket, a tak realizovat tisk „on-line“ při aplikaci etikety na výrobek bez další manipulace.

Pro dotisk dat a údajů na etikety samozřejmě existuje více možností, my jsme se vám snažili představit ty nejvíce používané. Pokud řešíte, jak nejlépe přenést potřebná data, texty, čárové kódy a další údaje na vaše výrobky, obrátit se můžete na naše Oddělení označování zboží, kde vám odborníci pomohou vybrat ten nejvhodnější způsob dotisku pro váš případ.

Dále doporučeno:

Etiketa jako bezpečnostní prvek

10/05/2022

Existuje mnoho způsobů využití etiket. Nejen jako prostředek, který nese souhrn informací, láká zákazníky grafickým zpracováním nebo zajímavou technologií tisku. Jeden ze způsobů, jak etiketu využít je použití etikety jako

Přečíst celý článek
Etiketa jako bezpečnostní prvek

LINERLESS, inovace v oblasti etiketování

12/12/2022

Vánoční svátky pomalu přicházejí, ale my jsme na ně nečekali a svůj dárek jsme si nadělili s předstihem. Rozhodli jsme se totiž rozšířit strojový park o další model, a ne

Přečíst celý článek
LINERLESS, inovace v oblasti etiketování