Jako výrobní firma potřebujeme držet krok s rychle se rozvíjejícími technologiemi a neustále hledat způsoby, jak zlepšit naše výrobní procesy a zvýšit kvalitu výrobků. A přesně to leží na bedrech našich technologů. Jejich odborné znalosti jsou klíčové pro dosažení úspěchu v konkurenčním prostředí.

Technolog je odborník, který se specializuje na technické aspekty výrobního procesu a pracuje na zlepšování produktivity, kvality a efektivity výroby. Jeho práce zahrnuje celou řadu činností, od analýzy výrobního procesu a identifikace oblastí pro zlepšení, přes návrh nových výrobních postupů až po implementaci nových technologií.

Co to ale přesně znamená?

Jedním z nejdůležitějších úkolů technologa u nás v Label design je tzv. ověřování produktů. Ke každé etiketě nové konstrukce musí technolog definovat výrobní postup a stanovit např. výsek, nebo formu tak, aby byl produkt vyroben v souladu se specifikacemi a kvalitativními standardy. Čím složitější je konstrukce etikety např. booklet nebo peel-off , tím náročnější je i stanovení postupu. Samozřejmě je k tomu nutné mít odpovídající znalosti týkající se chování a vlastností různých druhů tiskařských strojů a používaných materiálů. V případě úplných novinek, jako jsou třeba naše Linerless etikety, musí technolog často složitě sbírat informace z různých zdrojů doma i v zahraničí tak, abychom byli schopni tyto inovace uvést do provozu. Technolog je také tou hlavní osobou, která nakonec danou etiketu do výroby propustí nebo třeba k výrobě vůbec nedoporučí.

Další částí práce technologického oddělení je testování. Technolog testuje nové materiály, barvy, laky nebo třeba ražby. Tyto testy mohou zahrnovat zkoumání trvanlivosti, bezpečnosti nebo kvality. A opět následuje technologovo doporučení či zamítnutí testovaného materiálu.

Technolog bývá také často přítomen na schůzkách se zákazníky, kteří si přejí nějakou zvláštnost, třeba etikety pro speciální edice s neobvyklou konstrukcí či designem. Tady je technologovou prací navést zákazníka k tomu, co je ještě vyrobitelné a co už ne, popř. vymyslet, jak na to.

Hlídání efektivity je další důležitou součástí práce. Technolog analyzuje procesy výroby a optimalizuje je tak, aby sis mohl být jistý, že produkce probíhá efektivně a bez problémů. Pokud se objeví nějaký problém s výrobkem, musí umět rychle reagovat a najít řešení, popř. zjistit, kde se stala chyba.

Chce to mnoho vědomostí, ale i léta zkušeností k tomu, aby technolog kromě ryze „echt“ technické znalosti získal také svůj „šestý smysl“ pro to, co ve výrobě ještě lze a co nemá smysl ani zkoušet.

Naštěstí takové technology máme, takže jsme my i vy v dobrých rukách😊

Dále doporučeno:

Označování zboží – 2. díl – Tiskové technologie

20/05/2024

Označování zboží – 2. díl – Tiskové technologie

Přečíst celý článek
Označování zboží – 2. díl – Tiskové technologie

Zajímavosti ze světa Sítotisku: Svítící laky

21/02/2022

V polygrafickém průmyslu existuje nezměrné množství různých zajímavých laků. V tomto článku Vám představíme dvě z možností svítících UV laků pro sítotisk. Využít se dají na širokou škálu materiálů, od

Přečíst celý článek
Zajímavosti ze světa Sítotisku: Svítící laky