Se svítícím UV sítotiskovým lakem jste se setkali již v našem předchozím článku zaměřujícím se na speciální efekty. Nyní vám ukážeme, že kouzlo tohoto laku nespočívá jenom v jeho svitu. Sítotiskový reliéfní lak dodá etiketě šmrnc v podobě 3D efektu. Používá se tedy především pro zušlechtění a zvýraznění plasticity etiket.
Vše začíná sítem
Jak jistě víte, k sítotisku je nutná vlastní forma, která se odborně nazývá síto. Skrze síťovinu, která slouží jako šablona, se protlačuje barva nebo lak na materiál pod ní. Na rámu formy je napnuta síťovina vyrobená z přírodního nebo umělého hedvábí, polyesteru, polyamidu nebo kovového vlákna. Pro tiskové stroje se vyrábí speciální sítotiskové formy zhotovené podle konkrétních požadavků zákazníka. Lak je velmi často lesklý, proto je důležité zamyslet se nad tím, na jaký materiál se aplikuje. Hlavní slovo nemá jenom materiál, ale také použité barvy. Čím tmavší barvu pod lak použijete, tím plastičtější efekt na etiketě vytvoříte. Jak pak vypadá samotná aplikace sítotiskového laku se můžete podívat v našem videu.
Reliéfní lak na struktuře
Nejvýraznějšího plastického efektu lze dosáhnout hned několika způsoby. Použijete-li strukturovaný materiál v kombinaci s reliéfním lakem, rozhodně nešlápnete vedle. Struktura sama o sobě působí matně, mnohdy až hrubě. Ve většině případů kombinací matného materiálu a lesklého laku docílíte luxusního vzhledu, kdy na sebe etiketa upozorní na první pohled. Pokud nanesená vrstva laku bude vyšší, docílíte právě reliéfního efektu. Nejlepšího výsledku dosáhnete kombinací jednoduché grafiky a textů, bez složitých obrázků či barvotisků.
Reliéfní lak na matné laminaci
Strukturované materiály mají své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod může být vyšší savost nebo nižší odolnost materiálu. To je způsobeno tím, že je vytvořen z přírodních zdrojů typu papír, dřevo nebo s příměsí recyklátů apod. Pokud víte, že pro váš produkt musíte sáhnout po PP (polypropylen), PE (polyethylen) nebo PVC (polyvinylchlorid) materiálu, ale rádi byste zvýraznili grafiku na etiketě reliéfním lakem, potom doporučujeme použít matnou laminaci. Plastové materiály bývají velmi často lesklé a lesklý lak na lesklém materiálu zkrátka zapadne.
Kreativitě se meze nekladou
Reliéfní lak lze kromě tisku kombinovat také s ražbou. V praxi to znamená, že na ražební fólii naneseme sítotiskový lak, který na ražbě vykreslí obrazec. Tento efekt je netradiční a působí rafinovaně. Při jeho použití je nutné, zamyslet se nad grafikou již v samotném začátku. Přípravu tiskových dat s tímto efektem svěřte profesionálnímu grafikovi se znalostí předtiskové přípravy. Pokud si nejste jistí, rádi vám poradí naši grafici u nás ve studiu nebo naši obchodní zástupci.
Tento způsob zušlechtění lze také použít pro zvýraznění materiálu zataženého matnou laminací. Příkladem může být holografický materiál, který v kombinaci s matnou laminací ztrácí svůj holografický efekt. Pokud však na laminaci nanesete lak, fólie se opět duhově rozzáří. Speciálního vzhledu docílíte spojením reliéfního laku a soft-touch neboli sametové laminace. V ten moment není etiketa krásná jenom na pohled, ale také na dotek.
Dobře víme, že každá etiketa je unikátní a jedinečná. Proto navrhujeme řešení individuálně na míru a na přání každého zákazníka. Pokud nevíte, zda je reliéfní lak pro vás to pravé, napište nám. Rádi vám zašleme vzorky etiket. Obrátit se můžete také na naše obchodníky, kteří jsou připraveni vysvětlit a ukázat další možnosti, jak nechat vaši etiketu mezi ostatními vyniknout.