První, co se vám nejspíš vybaví, když se řekne slovo stírací, jsou stírací výherní losy. Ruku na srdce, kdo z nás nezažil to rozechvění, když s mincí v ruce stíráte stříbrný či zlatý proužek a čekáte, co asi vyhrajete. Možná se vám také vybaví okamžik stírání, kdy se snažíte dostat ke svým PIN a PUK kódům, či jiným heslům určeným k registraci. Nejčastěji se tedy tato metoda používá v souvislosti se soutěžemi, variabilními daty, skrytými kódy nebo dárkovými poukazy. Věděli jste ale, že tento speciální efekt je možné aplikovat i na etikety? A my to u nás v Labelu umíme.

Klasickou barevnou ražbu, která zdobí například vinařské etikety, či ozdobné krabičky kosmetických výrobků, poznáme všichni na první pohled. Technika, která se používá k tzv. zušlechtění, však nemusí nutně pouze zdobit, ale může být použita také za jiným účelem. I ražba totiž umí skrývat tajemství. Takové speciální úpravě se říká stírací ražba, a právě na tu jsme si tu trochu posvítili.

Stírací ražba musí skrýt informace, které samozřejmě nemají být na první pohled viditelné. To znamená perfektní krytí a absolutně žádnou průsvitnost. A právě tyto vlastnosti vám stírací ražba může nabídnout. Kryje na 100 % a text či obrázek, který je pod ní skrytý, neprosvítá.

Standardní barvou použitou na místě určeném k setření obvykle bývá šedo stříbrná, není ale problém si zvolit barvu jinou. Stírací ražbu lze také kombinovat s klasickou barevnou ražbou a jakoukoliv jinou tiskovou technologií. Vedle stírací ražby nabízíme i klasickou stírací barvu, která se aplikuje pomocí sítotisku nebo flexotisku. Rozdíl mezi stírací ražbou a stírací barvou je na pohled nepatrný, liší se pouze ve způsobu aplikace.

Nejvhodnější materiály pro aplikaci stírací ražby jsou hlazené papíry a polyethylenové nebo polypropylenové fólie. Ty jsou obecně odolnější proti protržení i odírání. Všechny tyto materiály vám můžeme nabídnout v různých barvách, včetně barev speciálních jako jsou metalizované či holografické. Naopak, materiál, který k aplikaci stírací ražby vhodný není, je hlavně materiál strukturovaný.

Dále doporučeno:

Znovu jsme získali ocenění Programu Czech Superbrands

11/01/2022

Superbrands je nejuznávanější nezávislou globální autoritou v oblasti hodnocení a oceňování obchodních značek. Titul je znakem speciálního postavení a uznáním vynikajícího postavení značky na lokálním trhu. Pečeť Superbrands získají značky

Přečíst celý článek
Znovu jsme získali ocenění Programu Czech Superbrands

Zajímavosti ze světa Sítotisku: Svítící laky

21/02/2022

V polygrafickém průmyslu existuje nezměrné množství různých zajímavých laků. V tomto článku Vám představíme dvě z možností svítících UV laků pro sítotisk. Využít se dají na širokou škálu materiálů, od

Přečíst celý článek
Zajímavosti ze světa Sítotisku: Svítící laky